Choroby układu krążenia i oddychania.

W chorobach układu krążenia podstawową czynnością jest obserwacja tętna. Wskazuje ono na stan serca i w pewnym stopniu na stan zaopatrywania w krew naczyń obwodowych. Zwracać należy uwagę na częstość tętna, jego wypełnienie i napięcie, a także na miarowość. Dane te pielęgniarka odnotowuje na karcie gorączkowej chorego. Tętno mierzy się na tętnicy promieniowej w okolicy nadgarstka lub na tętnicy szyjnej lub skroniowej.

choroby uładu oddechowego
Przyspieszanie oddechu, podobnie jak i akcji serca, występuje u ludzi zdrowych po wysiłkach fizycznych oraz w stanach napięcia emocjonalnego, wzruszeń, zdenerwowania itp. W okresie choroby na częstość oddechu wpływa wiele różnych czynników.

Warto sprawdzić http://www.matique.pl/pl/czarne-mydlo_k78s1.html
Podczas procesów chorobowych oddech ulega przyspieszeniu przy wysokiej ciepłocie, przy stanach zapalnych w płucach, kiedy zostaje ograniczona powierzchnia oddechowa płuc. Zaburzenia krążenia, doprowadzające do niedostatecznego dotleniania tkanek, również powodują przyspieszenie oddechu. Istnieje szereg czynników zwalniających częstość oddechu; ten objaw występuje często w chorobach centralnego układu nerwowego.
Poza zmianami w częstości — zwracać należy uwagę na innego jeszcze rodzaju zaburzenia, jak oddech niemiarowy, nasilający się, słabnący stopniowo, itp.
Zapach oddechu może także nasuwać pewne wskazówki diagnostyczne, np. przy cukrzycy występuje niekiedy w oddechu zapach acetonu. W podobny do omówionego sposób należy poddawać obserwacji chorych ze schorzeniami innych narządów i układów, starając się uchwycić występujące nieprawidłowości i odchylenia. Sprawdź więcej tutaj klik